Jak zrewitalizować organizację – procesy, strukturę organizacyjną i ludzi

Studium przypadku Nord Drivesystems

Niewielka polska firma rodzinna będąca dystrybutorem systemów napędowych niemieckiego producenta Nord Drivesystems w ciągu 20 lat zdobyła pozycję lidera w Polsce. Jej struktura wewnętrzna przez lata tworzyła się w sposób organiczny, a zarządzanie i decyzyjność skupione były w ręku właściciela. Scentralizowany model zarządzania stał się barierą dalszego wzrostu na konkurencyjnym rynku polskim.

Firma niedawno została przejęta i włączona do grupy Nord Drivesystems. Nowy właściciel podjął decyzję o przekształceniu firmy w Polsce w sprawnie funkcjonująca jednostkę realizującą ogólną strategię grupy. Celem transformacji jest zbudowanie efektywnego łańcucha wartości dla klienta oraz racjonalnej struktury organizacyjnej.

W  wystąpieniu z perspektywy dyrektora zarządzającego i dyrektora ds. sprzedaży zaprezentowany zostanie sposób wykorzystania podejścia procesowego jako swego rodzaju wehikułu do wprowadzania strategicznych i operacyjnych zmian w organizacji oraz jak dzięki temu podejściu „dokonuje się pożądana zmiana”.

Prelegenci opowiedzą o:

  • Optymalizacji procesu sprzedaży i wdrożeniu nowej struktury organizacyjnej – definiowaniu kluczowych procesów, precyzyjnym określeniu ich poszczególnych etapów oraz przyporządkowaniu zadań i osób odpowiedzialnych za ich realizację
  • budowaniu świadomości pracowników, stworzeniu średniej kadry zarządzającej i delegowaniu odpowiedzialności za realizacje stawianych celów wynikających z jasnej i zrozumiałej strategii
  • wdrożeniu powiązanej z procesem sprzedaży siatki wynagrodzeń i systemu motywacyjnego obejmującego wszystkich pracowników firmy.

Prezentacja opiera się na przykładach wziętych z życia, w sposób praktyczny pokazuje zastosowane metody i narzędzia.

Zarządzanie procesowe w administracji  – to problem czy wyzwanie?

Studium przypadku Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim

Próby wdrożenia zarządzania procesowego w instytucjach publicznych podejmowane są w Polsce od ponad 10 lat. Zazwyczaj sprowadzają się one do projektów związanych z wykorzystaniem narzędzi informatycznych, w celu mapowania procesów.

Podstawowym problemem pojawiającym się w trakcie wdrażania zarządzania procesowego w administracji jest podejście zakładające, że instytucje te działają na takich samych zasadach jak przedsiębiorstwa produkcyjne czy usługowe. Specyfika sfery publicznej sprawia jednak, że nieprzemyślane wdrażanie zarządzania procesowego spotyka się z dużym oporem wewnętrznym, większym nakładem pracy, a w efekcie fiaskiem działań wdrożeniowych. Błędem jest również próba wdrażania kompleksowego zarządzania procesami obejmującego wszystkie procesy organizacji.

W związku z powyższym brak standardów nie tylko wdrażania, ale i zarządzania procesowego w sferze publicznej sprawiły, że większość dotychczas realizowanych projektów z zakresu zarządzania procesowego w sferze publicznej zakończyła się na etapie opracowania map procesów.

Biorąc pod uwagę doświadczenia administracji publicznej, działania LUW są nowatorskie i innowacyjne ze względu na fakt, iż jako jedna z nielicznych instytucji, a może i jedyna w kraju, wykorzystuje zarządzanie procesowe jako narzędzie podniesienia efektywności i sprawności.

Turkusowe zarządzanie – pełna partycypacja, czyli współudział w pomysłach, decyzjach oraz konsekwencjach

Studium przypadku Marco

My, pracownicy firmy Marco sp. z o.o. zaprezentujemy na przykładzie wybranych projektów, w jaki sposób w praktyce działa partycypacyjne zarządzanie, które swoim obszarem obejmuje nie tylko możliwość zgłoszenia własnych propozycji, ale także aktywny udział w wyborze ostatecznego rozwiązania oraz w przypadku jego negatywnych skutków także udział w konsekwencjach, które dany wybór spowodował. Na warsztat weźmiemy dwa projekty, które ostatnio prowadziliśmy wspólnie z całą załogą: skrócenie dnia pracy o godzinę oraz generowane przez nas koszty złej jakości.

Podczas wystąpienia, pomimo skupienia się na konkretnych dwóch przykładach, pokażemy także w jaki sposób i jakimi narzędziami przeprowadzamy tego typu procesy decyzyjne w naszej organizacji, jakie są tego plusy i minusy, ile czasu zajmują nam takie projekty. Do udziału w dyskusji zaprosiliśmy tym razem nie zarząd, ale pracowników spółki.

Metamorfoza Migam: małymi krokami do dużej zmiany

Studium przypadku MIGAM.org

W ciągu ostatnich dwóch lat Migam ewoluuje od organizacji zajmującej się wyłącznie tłumaczeniem języka migowego do podmiotu będącego także twórcą inteligentnych, cyfrowych rozwiązań omnichanel i agencją pracy dla Głuchych. Ewolucja ta nie byłaby możliwa bez zastosowania podejścia systemowego, które obejmuje także zwiększanie dojrzałości procesowej organizacji.

Podczas prezentacji opowiem o wprowadzonych zmianach i ich pozytywnych konsekwencjach – dla organizacji i dla pracowników. Na przykładzie Migam przedstawię wyzwania i ograniczenia zastosowania podejścia korporacyjnego do kultury start-upu. Zaproponuję metody wprowadzania zmian w sytuacji, gdy zmiany są potrzebne, a nie można wprowadzić ich od razu.

Transformacja #MercerLean

Studium przypadku Mercer

Mercer od stycznia 2017 w jednej z linii biznesowych rozpoczęło transformację Lean. Wystąpienie ma na celu zaprezentowanie doświadczeń związanych z tą transformacją.

Poruszymy tak istotne kwestie jak:  dlaczego firma zdecydowała się na transformację, jak została ona rozpoczęta, jakie elementy stały się siłą napędową. Opowiemy, jak wykorzystujemy zarządzanie wizualne oraz codziennie spotkania do poprawy współpracy, identyfikacji wartości dla klienta oraz problemów w procesach. Wspomnimy o tak istotnej kwestii jak transformacja naszych liderów, służebnym przywództwie, a wśród tak istotnych kwestii nie może zabraknąć doświadczeń z  „gemba walks” realizowanych  przez wspomnianych liderów.

Turkus w dużych korporacjach międzynarodowych: dream or reality?

Studium przypadku Sodexo

Yann Gontard opowie o swoich doświadczeniach jako lider, który wdrożył model zarządzania poprzez wolność i odpowiedzialność w zarządzanej przez siebie firmie. Dowiemy się jak wygląda ten model w dużej organizacji – firmie zatrudniającej ponad 2 tysiące pracowników, pracujących w dziesiątkach zespołów rozsianych w kilkudziesięciu lokalizacjach w całym kraju oraz świadczącej ponad 100 różnych usług.

Centralizacja procesów Customer Experience

Studium przypadku BLACK RED WHITE

Doświadczenie i satysfakcja Klienta na stałe zagościły w świadomości menadżerów zarządzających rożnej wielkości firm. Jednak powodzenie tego typu działań w dużym stopniu zależy od wyboru metody wdrażania oraz zarządzania procesem zmiany w organizacji. Równie istotne jest odpowiednie opomiarowanie każdego z etapów procesu doświadczenia Klienta, tak aby zespoły odpowiedzialne za wdrażanie poszczególnych inicjatyw mogły odnieść się do zrozumiałych dla nich parametrów sukcesu. Odpowiednie oprocesowanie podejścia do zarządzania poprawą satysfakcji może okazać się „dealbreaker” dla powodzenia tego typu projektów.

Triage wsparty AI i telemedycyną jako istotny element skoordynowanej opieki zdrowotnej 

Studium przypadku Victor 24 Sp. z o.o.

  1. Triage jako rozwiązanie obniżające koszty opieki medycznej przy jednoczesnym zwiększeniu zadowolenia klienta.
  2. Technologia wspierająca kompleksową opiekę medyczną, w szczególności AI, Voiceboty, telemedyna.
  3. Procesy wewnętrzne zapewniające kompleksową obsługę pacjenta i ich integracja z procesami towarzystwa ubezpieczeniowego, w tym:
    • jak tworzone są nowe usługi?
    • jak koordynowany jest rozwój wszystkich usług?
    • jak koordynowana jest jednoczesna realizacja wszystkich usług?
    • na czym polegają rozliczenia takich usług (pacjent, placówka medyczna i inni świadczeniodawcy medyczni, ubezpieczyciel)